Co możemy wykonać z włókniny igłowanej?
Włóknina igłowana, czyli materiał potocznie zwany filcem, jest obecnie bardzo popularny. Tworzy się go głównie z materiałów syntetycznych – na przykład poliestru bądź też polipropylenu. Do tworzenia tego materiału używa się zazwyczaj profesjonalnych igieł o bardzo wysokiej wytrzymałości. Cały ten proces technologiczny określony jest mianem “Cross Lapping”.
Zastosowanie włókniny igłowanej
Wytworzony materiał cechuje się przede wszystkim dużą wytrzymałością na ścieranie czy rozciągliwość. Wykorzystuje się go zatem w rozmaitych dziedzinach, na przykład:
- w meblarstwie – tworzy się z niego podkładki na sprężyny, tylne ściany mebli czy też wkłady tapicerskie,
- w krawiectwie czy obuwnictwie – filc stanowi bardzo dobry materiał usztywniający,
- w ogrodnictwie – filcowane maty podsiąkowe doskonale spełniają swoją funkcję,
- w przemyśle szklarskim – tu z uwagi na swoją wysoką odpornością termiczną,
- w szeroko rozumianym budownictwie – włókniny igłowane mogą również stanowić proste, a przede wszystkim dość tanie wzmocnienie rozmaitych nasypów, podłoży bądź też skarp. Stosuje się je zatem w budownictwie lądowym i wodnym.
Gotowy już materiał może być poddany obróbce termicznej – dzięki takim zabiegom staje się on znacznie bardziej wytrzymały, a także odporny na ciepło oraz wiele niekorzystnych czynników, na przykład niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Materiał ten jest bardzo podatny na wszelkie obróbki, zatem z powodzeniem można z niego wykonywać jakieś niestandardowe kształty. Zaletą wyboru włókniny igłowanej – oprócz wielu zalet, które posiada – jest również jej bardzo przystępna cena oraz długi okres żywotności. Inwestycja w taki materiał jest zatem całkowicie opłacalna. Na rynku dostępne są różne rozmiary włókniny igłowanej – można ją łatwo zamówić za pośrednictwem sklepów internetowych.