Jakie zastosowanie znajduje frytka z pianki poliuretanowej?
Frytka z pianki poliuretanowej to szczególny typ materiału wykonanego ze swojego tworzywa bazowego, czyli, jak sama nazwa wskazuje, z pianki poliuretanowej. Jego cechą wyróżniającą jest kształt. Frytka z pianki poliuretanowej, nazywanej także w skrócie pianką PUR, powstaje bowiem wskutek cięcia pierwotnego tworzywa piankowego na krótkie, cienkie paski, które swoim wyglądem przypominają nieco frytki (stąd nazwa).
Dlaczego akurat frytka?
W jakim celu tnie się duże połacie tworzywa piankowego na drobne części? W takim, żeby uzyskać materiał, który będzie stanowił dogodne wypełnienie. To właśnie tego rodzaju zastosowanie jest bowiem najczęstszym losem, jaki spotyka frytkę z pianki poliuretanowej. W takiej formie, w jakiej materiał ten powstaje pierwotnie, nie nadaje się on bowiem do wypełniania jakiegokolwiek rodzaju tekstyliów.
Piankę poliuretanową w nierozdrobnionej postaci wykorzystuje się najczęściej do wykonywania warstw izolujących, oddzielających coś od czegoś, na przykład w konstrukcjach budowlanych. Może ona być przydatna, chociażby podczas wznoszenia domu. Ściany, w których znajduje się pianka poliuretanowa, dobrze izolują ciepło i z jednej strony nie pozwalają na szybkie wychładzanie, a z drugiej strony na zbyt szybkie nagrzewanie poszczególnych pomieszczeń.
W takiej formie, w jakiej wykorzystuje się piankę poliuretanową podczas budowy domu, nie sposób jej jednak używać do innych celów. I właśnie dlatego ten rodzaj tworzywa poddaje się rozdrabnianiu na mniejsze elementy. Jest to umożliwione dzięki temu, że pianka poliuretanowa poddaje się łatwemu cięciu przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich swoich najważniejszych właściwości (takich jak lekkość, ciepło, dobra izolacja). Produkty z pianki poliuretanowej mogą przybrać na przykład kształt granulatu albo właśnie frytki. Zastosowanie obu tych postaci pianki poliuretanowej jest zasadniczo podobne. Tak granulat, jak i frytkę wykorzystuje się do wypełniania różnego rodzaju foteli, kanap, poduszek (pościelowych, ozdobnych, ogrodowych, oparciowych), a także zabawek (pluszaków) czy legowisk dla zwierząt.