Blog
Czy filc to materiał zdolny do całkowitego rozkładu?
Filc jest jednym z najpopularniejszych wyrobów włókienniczych. Materiał ten ma wiele zastosowań, co wpływa na jego powszechność. Używa się go w branży odzieżowej, obuwniczej, ale również w transporcie i budownictwie. Czemu filc tak dobrze sprawdza się w różnych przemysłach? Ze względu na swoją autorytatywność. Jest to jeden z najstarszych wyrobów włókienniczych, któremu czas nie zaszkodził, a wręcz przeciwnie! Chociaż filc jest materiałem, którego używamy na co dzień, zwykle nie zastanawiamy się, jak długa jest żywotność samego tworzywa. A czas rozkładu filcu wpływa nie tylko na ekologię, ale i niezawodność produktów.
Czy włóknina igłowana to produkt pochodzenia zwierzęcego?
Włóknina igłowana — szerzej znana jako filc — jest materiałem o dość szerokim spektrum zastosowań. Jako producenci filcu, oferujemy go do użytku w przemyśle meblarskim, obuwniczym, szklarskim, a nawet samochodowym. W dzisiejszych czasach wiele branż kieruje się etyką, w której stosowanie zastępstw dla produktów odzwierzęcych jest niezbędne. Zatem warto dowiedzieć się, czy włóknina igłowana spełnia taką funkcję.
Jak powstaje granulat z pianki PUR?
Aby powstał granulat z pianki PUR, najpierw musi zostać wyprodukowany jego materiał bazowy, czyli właśnie pianka PUR, której nazwa jest skrótowym zapisem tworzywa określanego jako pianka poliuretanowa.
Czy szarpanka poliestrowa nadaje się do wypełnienia śpiworów?
Szarpanka to ogólna nazwa klasy materiałów, których wspólną cechą jest to, że powstają w wyniku recyklingu odpadów włókienniczych. Będące produktem ubocznym wyrobu różnego rodzaju materiałów skrawki poddaje się rozdrabnianiu i wskutek tego uzyskuje się tak zwaną szarpankę. Takiemu przetwarzaniu, oprócz odpadów włókienniczych, ulegają także odpady tekstylne i dziewiarskie.
Czym jest włóknina poliestrowa?
Włóknina poliestrowa jest rodzajem włókniny, którą wykonuje się, jak sama nazwa wskazuje, z poliestru. Czym natomiast jest sam typ materiału, jakim jest włóknina, niezależnie od tego, z jakiego tworzywa się ją wykonuje? Włóknina jest wyrobem włókienniczym, który otrzymuje się z warstw włókien za pomocą ich spilśniania, sklejania, igłowania albo przeszywania. Procesy te zaczyna się od tego, że na daną warstwę włókna nanosi się substancję kleistą, którą może być na przykład żywica. Następnie zaś, w zależności od techniki, osiąga się efekt, który polega na przeciąganiu i spętlaniu włókien między sobą. W nowoczesnej technologii do spętlania włókien wykorzystuje się igłowanie hydrodynamiczne lub sprężone powietrze.
Jakie zastosowanie znajduje frytka z pianki poliuretanowej?
Frytka z pianki poliuretanowej to szczególny typ materiału wykonanego ze swojego tworzywa bazowego, czyli, jak sama nazwa wskazuje, z pianki poliuretanowej. Jego cechą wyróżniającą jest kształt. Frytka z pianki poliuretanowej, nazywanej także w skrócie pianką PUR, powstaje bowiem wskutek cięcia pierwotnego tworzywa piankowego na krótkie, cienkie paski, które swoim wyglądem przypominają nieco frytki (stąd nazwa).
Pianka PUR a wilgoć. Krótka analiza
Co to jest pianka PUR? Pianka PUR to pianka poliuretanowa, która składa z surowców uzyskiwanych z surowej ropy naftowej. Pianka ta służy do izolacji oraz termoizolacji. Podczas dozowania substancja ta wchodzi w reakcję z dwutlenkiem węgla. Produkt ten jest używany praktycznie przy każdych większych pracach remontowych.
Filcowe buty. Nie tylko kalosze!
Filc to wyrób włókienniczy, który kojarzy nam się głównie z pracami plastycznymi, rękodziełem oraz popularnymi kaloszami, tzw. gumofilcami. Niewielu wie, że tak naprawdę zastosowanie filcu jest znacznie szersze. Dowiedz się, do czego jeszcze bywa wykorzystywany.
Jakie elementy mebli tapicerowanych można wykonać z włókniny?
Kiedy wybieramy materiał do wypełnienia naszych mebli, szukamy produktu o najwyższej jakości i idealnych parametrach. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, jednym z nich i jednocześnie najlepszym jest włóknina poliestrowa.
Geotekstylia – co to takiego?
Geotekstylia to wyroby, które mają zastosowanie w wielu dziedzinach. Od budownictwa, aż po sfery związane z życiem codziennym. Wszystko za sprawą materiału syntetycznego, z którego są stworzone, czyli np. włókien poliestrowych, polimerowych czy polipropylenowych. Cechują się one wyjątkową wytrzymałością. Powstają mechanicznie, mogą być np. tkane lub dziane.