Czy filc to materiał zdolny do całkowitego rozkładu?
Filc jest jednym z najpopularniejszych wyrobów włókienniczych. Materiał ten ma wiele zastosowań, co wpływa na jego powszechność. Używa się go w branży odzieżowej, obuwniczej, ale również w transporcie i budownictwie. Czemu filc tak dobrze sprawdza się w różnych przemysłach? Ze względu na swoją autorytatywność. Jest to jeden z najstarszych wyrobów włókienniczych, któremu czas nie zaszkodził, a wręcz przeciwnie! Chociaż filc jest materiałem, którego używamy na co dzień, zwykle nie zastanawiamy się, jak długa jest żywotność samego tworzywa. A czas rozkładu filcu wpływa nie tylko na ekologię, ale i niezawodność produktów.
Rozkład filcu
Istnieją różne rodzaje filcu. Ten produkowany naturalnie, wełniany ulega całkowitemu rozkładowi, ponieważ jest odnawialny. Z kolei filc syntetyczny to o wiele bardziej złożony proces. Nasza włóknina powstaje z poliestru i polipropylenu, a że są to tworzywa sztuczne, potrzebują bardzo wielu lat, by móc się w pełni rozłożyć.
Jako producenci filcu oferujemy geowłókninę (włókninę poliestrową), która produkowana jest z surowców odpornych na biodegradację. Przez to, że jest bardzo trwała, świetnie sprawdzi się w branży melioracyjnej. Jej zastosowanie gwarantuje szczelność i odpowiednią izolację. Propylen, którego również używamy do produkcji filcu — poddaje się recyklingowi. Jego rozkład jest ekologiczny, ponieważ spala dużo energii. Nie tworzą się przez to niebezpieczne gazy.
Kładziemy duży nacisk na dbałość o środowisko, dlatego przetwarzamy wszystkie odpady, które powstają w trakcie produkcji filcu. Dzięki naszym działaniom proekologicznym ograniczyliśmy produkcję odpadów do zera. Za dobry przykład mogą posłużyć nasze syntetyczne wypełnienia: szarpanki poliestrowe, które pochodzą właśnie z odpadów włókienniczych.
Filc syntetyczny pomimo tego, że tworzony jest ze sztucznych surowców, dobrze odnajduje się w działaniach proekologicznych. Ulega on rekonstrukcji, przez co nie zaśmieca środowiska i nie oddziałuje negatywnie na nasze zdrowie, a przy tym wszystkim jest bardzo trwały. Pozwala na wiele coraz to nowszych zastosowań, przez możliwości jego przetwarzania.