Co to jest i do czego służy szarpanka?
Szarpanka – co to takiego?
Szarpanka powstaje w wyniku swego rodzaju recyclingu odpadów włókienniczych. Skrawki tkanin, i to zarówno pochodzenia naturalnego, jak i materiały sztuczne, są poddawane rozdrabnianiu. Przetwarza się zarówno poprodukcyjne odpady dziewiarskie, tekstylne, jak i włókiennicze.
Proces ten polega na ich bardzo dokładnym cięciu przy pomocy ostrej gilotyny, w skutek czego powstaje puszysty oraz miękki materiał do wypełniania. Szarpanka może być biała lub kolorowa. Może także składać się tylko z surowców sztucznych lub być mieszaniną przetworzonych skrawków poliestru i tkanin naturalnych. Do jej produkcji używa się flaneli, jeansu, akrylu, wełny, flauszu czy dzianin poliestrowych.
Gdzie wykorzystywana może być szarpanka?
Szarpanka poliestrowa, biała jest bardzo przydatna podczas szycia tekstyliów pościelowych – kołder, poduch czy zagłówków. To między nimi z niej powstają także poduszki na krzesła, do ogrodu czy na huśtawki. Stanowi doskonałe wypełnienie ciepłych śpiworów.
Jej wielkimi zaletami są puszystość, lekkość, a także elastyczność. Dlatego też szarpanka znajduje się również wewnątrz legowisk dla domowych czworonogów, zapewniając im wygodne oraz bardzo miękkie posłanie. Wypełnia się nią praktycznie wszystkie zabawki, takie jak maskotki czy materiałowe lalki.
Szarpanka kolorowa jest nieoceniona przy produkcji włóknin igłowanych. Z nich natomiast powstają wyroby tapicerskie i materace. Oprócz tego wykonuje się z niej także włókniny przeszywane. Szarpanka kolorowa jest również tworzywem mającym zastosowanie podczas produkcji filcu technicznego oraz filcu służącego do podklejania mebli.